Budúcnost pre 21. storočie

Informacie o  "NANO"

Ako zasvätení vedia, list lotosa odpudzuje dažďovú vodu. Prečo? Kvapky dažďa nemajú skoro žiaden kontakt s povrchom listu Týmto spôsobom ani iné látky, dokonca ani lepidlo na báze vody, med a olej nedokážu k listu priľnúť.

Tento fenomén bol sledovaný vedcami a prostredníctvom nanotechnológie sme ho dokázali napodobniť.

Čistiace práce sa enormne zjednodušia, dokonca potrebný čas sa výrazne redukuje ako aj použitie čistiacich prostriedkov, ktoré, až na výnimky, nie sú vôbec potrebné.

Toto samozrejme mimoriadne ocenia najmä tí ľudia, ktorí sú vďaka hygienickým predpisom "odsúdení" na čistenie (napr. obchody s potravinami, obchody, kaviarne, mäsiarstva, jatky a podobne) To isté platí samozrejme pre iných, ktorí si chcú uľahčiť prácu alebo chcú ochrániť hodnotné alebo drahé veci pred nečistotami a vplyvom počasia.

Výhoda:

LotosefektVyskúšaná, trvalá a efektívna ochrana. Odolnosť voči vplyvom počasia poskytuje ochranu ošetrených povrchov proti vplyvom počasia, životného prostredia a poškriabaniam.

Povrchy a textílie, ktoré sa ľahko ošetrujú, dlhšia viditeľná a hygienická čistota, antibakteriálne, ľahké čistenie, neutrálne k pokožke, vhodné pre alergikov a mnoho iného. Toto všetko a navyše jednoduché požitie hovorí za použitie nano-ochrany vo všetkých možných oblastiach.

Ak by efekt odpudzovania vody zoslabol, v tom prípade došlo asi len k znečisteniu. V tomto prípade je potrebné povrch alebo textil vyčistiť jemným čistiacim/pracím prostriedkom a následne dôkladne opláchnuť väčším množstvom vody a efekt odpudzovania vody sa opäť dostaví (pri textile po usušení). Ak by ochrana povrchu bola skutočne poškodená, môžete toto miesto bez problémov opraviť, a to tak, že nano-prípravok nanesiete znovu.

Argumenty za:

  • ľahké použitie
  • antibakteriálny
  • nepriľnavý efekt
  • čistenie bez námahy
  • bez vplyvu na potraviny
  • úplne neutrálny k pokožke
  • ochrana proti poškriabaniu
  • ochrana proti vplyvom počasia
  • povrchy jednoduché na ošetrenie
  • dlhšia viditeľná a hygienická čistota
  • všetky druhy textilu sa ľahko ošetrujú
  • a úplne nakoniec: zachovanie hodnoty veci

Existujú určite aj iné klady nano-ošetrenia a kto naše prostriedky raz v živote použil, viac sa ich nebude chcieť vzdať !

 

Nanotechnológia sa zaoberá vytváraním, výskumom a využitím extrémne malých štruktúr. Prvá slabika "Nano" pochádza z gréčtiny a znamená niečo ako "trpaslík". Jeden nanometer (nm = miliardtina metra) je milióntina milimetra a zodpovedá približne jednej desťtisícine hrúbky ľudského vlasu. Tu sa nachádzame už v ultra malej oblasti atómov a molekúl. V takejto dĺžke je možné postaviť na seba asi štyri až päť atómov. Nanočastice a polyméry (menšie ako 100 nm) sú stavebnými prvkami tejto technológie. Prostredníctvom cieleného zloženia materiálov na atómovej úrovni ako aj zvláštne fenomény, ktoré sú viditeľné v takejto malej mierke, umožňujú veľký rozsah možností, a to skoro vo všetkých oblastiach ako energetická technika, technika pre životné prostredie, medicína, farmácia. Na atómovej úrovni sú malé rozdiely medzi chémiou, biológiou a fyzikou, to všetko sa stáva prepojenou technológiou, to znamená, medzi mnohými odvetviami sa stierajú hranice.

Jeden nano-štruktúrový element je proti futbalovej lopte taký veľký ako futbalová lopta proti zemeguli.
Jeden nano-štruktúrový element je proti futbalovej lopte taký veľký ako futbalová lopta proti zemeguli.

V oblasti atómov získava kvantový efekt (Kvant - za včasticu považovaná jednotka energie fyzikálneho poľa) alebo kvantová mechanika (mechanika zohľadňujúca kvantovú štruktúru energie) na význame, a to pri mimoriadne tenkých nanesených vrstvách. Je jedno, či v domácnosti, automobilovom priemysle, letectve, výrobe náradia, počítačovej technike, nano-častice umožňujú ošetriť povrchy extrémne odolne proti poškriabaniu a roztrhnutiu, dodávajú trvácnu ochranu proti korózii, dodávajú extrémnu schopnosť kĺzania.

Ak molekuly, ktoré plávajú neorganizovane v materiále, sa uložia do štruktúry tak, že každý atóm sedí tam, kde má, stane sa nemožné možným. Kontrolovane a pevne uložené získavajú nástroje novú silu. Procesy výroby sa zjednodušia, zlacnia a neohrozujú životné prostredie. Nanotechnológia manipuluje molekuly prúdom, magnetizmom alebo chémiou takým spôsobom, že sa samostatne uložia. Pritom príroda slúži ako vzor: bunka a jej usporiadanie. Cieľom nanotechnológie teda je, aby sa molekuly usporiadali samé, a nie ich posúvať ľudskou rukou. Tieto molekuly sa majú podľa možností samoreprodukovať, čo sa medzičasom podarilo japonským vedcom.

Nanotechnológia mieni ukazovať smer v nasledujúcich desaťročiach a otvára nový obchodný potenciál. Experti a médiá ju označujú ako kľúčovú technológiu 21. storočia.

Vyhľadávanie

(c) 2008 Všetky práva vyhradené.