Budúcnost pre 21. storočie

Funkčnosť

Princíp funkcie zušľachťenia pomocou NANO E2C,NANO H&C®:

vrstvy_nano.jpg, 6 kB Nanočastice sa po nanesení organizujú do jednej vrstvy a pevne sa spoja s podkladom (viď obrázok):

anti adhezívne komponenty
nano komponenty a častice
adhezívne skupiny

Ak je povrch hladký a nenasiakavý, spoja sa nanočastice s povrchom vo forme siete, a tak tekutiny spolu s nečistotami sú povrchom jednoducho odpudzované. Pri poróznych povrchoch môžu nanočastice preniknúť do pórov a póry vyplniť. Plesne, lišajníky, riasy a mach (vnútri a vonku) ustupujú vo veľkej miere alebo úplne , nečistoty ako aj vlhkosť už neprenikajú do materiálu ale sú odpudzované.

Na povrchu sa vytvorí ochranná nano vrstva, ktorá je rezistentná voči enviromentálnym nečistotám, transparentne opticky nezmenená, UV stabilná. Nano vrstva je hrubá len niekoľko nanometrov, ale neporovnateľne stabilnejšia ako doterajšie ochranné filmy a bežné silikónové vrstvy, ktoré možno "ľahko odstrániť".
Podobne sa správajú textílie, koža (prírodné a syntetické vlákna), kde sa jednotlivé vlákna obalia. Vlhkosť a nečistoty neprenikajú už do vlákien, ale sú odpudzované. Ošetrené textílie sa správajú úplne prirodzene a neutrálne k pokožke.

Približne po jednom dni (pri hladkých povrchoch a textíliách), alebo do dvoch dňoch (pri poróznych povrchoch) po zušlachtení sa rozvinie plne vlastnosť nepriľnavosti nečistôt k povrchu . Energia povrchu sa zmenší tak, že tekutiny a nečistoty nemôžu priľnúť k povrchu a musia jednoducho "odtiecť" a odperlovať. Výzor, dýchanie a pocit na dotyk všetkých ošetrených materiálov sa vôbec nezmenia, zostanú úplne zachované.

garten.jpg, 10 kBgarten2.jpg, 16 kB

 

Výhodou zušlachtenia NANO H&C® je, že po vytvrdnutí zostáva extrémne odolná voči chemickým a mechanickým vplyvom. Je tiež tepelne odolná – až do teploty do 450°C , je tiež stabilná pri UV žiarení a odolná voči mrazu. Ako praktické vedľajší efekt sa zlepšuje oteruvzdornosť povrchu tak, že mechanické opotrebovanie pri bežnom používaní sa prakticky neprejavuje. Ošetrené NANO H&C® povrchy je možné dokonca čistiť vysokotlakovým čistením (max. 50/60 bar.). V závislosti od povrchu je možné jemne použiť kefy. Podľa kvality podkladu a používania vydrží ošetrenie dlhý čas.

 


Ak vezmete na vedomie tieto body, môžete byť zušľachtenie trvácne:
 

  • autosklo: cca. 20.000 km (podľa podnebia) alebo až 1 rok
  • textil a koža: asi 15 praní pri 40 °C (prať bez tenzidov)
  • sklenné tabule (okná): 2 - 3 roky (podľa podnebia)
  • drevo a kameň: porózny 5-10 rokov
  • autolak:1 až 2 roky (podľa podnebia)
  • betón/podlahy: 15 rokov a viac
  • multi pena: 6 - 10 mesiacov
  • hladký kameň: 2 - 5 rokov
  • sklo a keramika: až 2 roky
  • chróm a nerez: 1 až 2 roky
  • plasty: až 2 roky
  • disky: až 2 roky



 

Zušľachtenie a nano úprava rôznych povrchov s "typickými vlastnosťami" nám umožnuje chrániť a upraviť (pri zachovaní pôvodného stavu i vzhľadu materiálu) určité povrchové vlastnosti ( napr. textil i koža, ktoré po zušľachtení redukujú rýchlosť prepustenia vody až o 90%... drevo ,ktoré nenasiakne vodu atď.)
Využitie a tzv. nano ochrana je naozaj neobmedzená a použiteľná pre rôzne materiály a povrchy. Dôležité je si uvedomiť, že táto "nano ochrana" má trvácnosť v ROKOCH!!!

zusl_textil.jpg, 51 kBzusl_dreva.jpg, 42 kB

 

zusl_koze.jpg, 49 kB

 


 

Ak zušlachtenie povrchu dosiahne vytvrdený stav je absolútne neškodné a vhodné aj pre potravinársky priemysel. Pri primeranom spracovaní a vytvrdení NANO H&C® zušlachtenia sa teda nemôžu vyskytnúť zdravotné riziká a obmedzenia.


garten4.jpg, 18 kBgarten5.jpg, 10 kB

 

Vrstva zušlachtenia povrchu nanotechnológiou je len niekoľko nanometrov (nm) hrubá a nie je ju možné vidieť voľným okom. Iba pri extrémne veľkom zväčšení je vrstvu možné vidieť na povrchu. Táto vrstva vstupuje do pevného chemického spojenia s povrchom. Pri poróznych materiáloch nie je odlúčenie vrstvy možné bez poškodenia podkladu. Pri hladkých materiáloch môže nastať poškodenie len s veľkou námahou vynaložením času a s nasadením drastických metód, ako napr. čistiacich práškov, oceľovej drátenky a podobne. Toto platí predovšetkým pri "mäkkých" materiáloch (napr. plasty), ktoré sa môžu poškodiť (malé poškriabania), pri textile s nie bežne častým praním a čistením alebo pri opotrebení.

Nanotechnologické výrobky sú dlhoročne vyskúšané, sú stále zlepšované a optimalizovane pre určene povrchy, sú tiež prispôsobené danostiam jednotlivých povrchov (napr. sklo, keramika, kameň, betón, omietka, murivo, prírodný kameň, koža textil a iné) prostredníctvom rôznych nanokompozitov.

Vyhľadávanie

(c) 2008 Všetky práva vyhradené.